Riziko na burze
Riziko na menovej burze predstavuje jeden z mnoho typov rizika, ktoré obchodníkovi hrozia. Vyplýva predovšetkým z podielu podniku na zahraničnom obchode, realizácie vecných alebo kapitálových investícií v zahraničí, prípadne zo získavania dlhového financovania v cudzích menách. V posledných rokoch je možné na menových trhoch pozorovať vysokú
premenlivosť, ktorá môže nepriaznivo ovplyvniť finančné výsledky alebo konkurencieschopnosť firmy. Pokles príjmov z exportu, vyššie náklady
na importované suroviny či tovaru, alebo rast nákladov na správu dlhov – to sú najčastejšie problémy, ku ktorým môže viesť nesprávny prístup k riadeniu finančného rizika. S narastajúcou popularitou úverov v cudzích menách sa problém menového rizika stále častejšie týka tiež fyzických osôb.
Menové riziko je možné popísať ako možnosť, že dôjde ku zmene hodnoty jednotlivých zložiek majetku, peňažných tokov alebo záväzkov v dôsledku zmien menového kurzu.
Ak zoberieme do úvahy vyššie uvedenú definíciu, riadenie menového rizika de facto znamená obmedzenie možných odchýliek v hodnote jednotlivých zložiek majetku alebo záväzkov od jej plánovanej alebo očakávanej výšky. Tento cieľ je možné dosiahnuť vďaka zaisťovacím transakciám s využitím finančných derivátov.
Základným cieľom riadenia menového rizika je stabilizácia hodnoty budúcich peňažných tokov v cudzích menách na úrovni, ktorá je nám v súčasnej dobe známa, je presne určená a ktorú akceptujeme. Pokiaľ ide o prístup k riadeniu rizika, rozlišujeme dve koncepcie na konzervatívny prístup a aktívny prístup.
Konzervatívny prístup: je spojený s plným zaistením menovej pozície tak, aby zmeny menového kurzu neviedli ku zmenám v hodnote peňažných tokov. Tým spôsobom môžeme už dnes, nezávisle na kolísaní menových kurzov, stanoviť v štátnej mene hodnotu pohľadávok, budúcich platieb alebo úverových splátok.
Aktívny prístup: riadenia menového rizika môže mať formu aktívneho riadenia menovej pozície. V takom prípade sa vedome rozhodujeme pre čiastočné alebo úplne zastavenie menovej expozície a čakáme na výhodnú zmenu kurzu. K zaisteniu pozície (i úplnému) môže dôjsť vo chvíli, kedy zistíme, že je pre nás úroveň menového kurzu výhodná.
Výhody prameniace z riadenia menového rizika:
Eliminácia alebo obmedzenie vplyvu zmien menových kurzov na príjmy alebo náklady, zlepšenie podmienok pre plánovanie a riadenie likvidity, a tiež eliminácie dodatočných finančných nákladov, možnosť využiť aktuálne a výhodné kurzy mien k určeniu hodnoty budúcich peňažných tokov.